Łódzka prokuratura umorzyła w piątek dochodzenie w sprawie propagowania ustroju faszystowskiego, które wszczęto w związku z pojawieniem się na łódzkim Fashion Week Poland pisarza Michała Witkowskiego ubranego w furażerkę z symbolem przypominającym „SS” .

Afera wokół „stylizacji” Witkowskiego. Za czapkę z symbolami SS grożą mu 2 lata więzienia

Jak wyjaśnił rzecznik łódzkiej prokuratury Krzysztof Kopania, po 18 kwietnia br. wpłynęło łącznie kilka zawiadomień, dotyczących podejrzenia popełnienia przestępstwa propagowania faszystowskiego ustroju państwa przez jednego z uczestników Fashion Week Poland w Łodzi - pisarza i blogera Michała Witkowskiego.

Witkowski wystąpił na imprezie w różowej furażerce ozdobionej czteroma czarnymi paskami, przypominającymi znak „SS”.

wokół nich i nad nimi naniesione były liczne inne przedmioty takie np. jak plastikowy króliczek, sztuczne owoce, plastikowe misie, napisy +baby girl+, bocian, smoczki, kolorowe piórka i sztuczne brązowe odchody —wyliczał prokurator.

Przesłuchany projektant nakrycia głowy przyznał, iż tworząc je nawiązał do symbolu kojarzonego ze skrajnymi postawami politycznymi w celu ich wyśmiania i poniżenia. Podkreślił, że dzieło nazwane przez niego +44 schizy+ miało być zderzeniem różnego rodzaju funkcjonujących symboli z bylejakością zaprezentowaną na czapce przez kiczowate ozdoby —podkreślił Kopania.

Pisarz podczas przesłuchania przyznał, że już podczas trwania imprezy niezwłocznie zdjął swoje nakrycie głowy, gdy uwagę zwrócił mu jeden z fotoreporterów. Dodał, że w jego poglądach nie ma miejsca na faszyzm.

Prokurator uznał, iż zestawienie znaku przypominającego „SS” z kolorami różu i innymi licznymi naniesionymi wokół niego przedmiotami, może wskazywać na intencje prześmiewcze, a nie zmierzające do wychwalania ideologii faszystowskiego państwa. W jego opinii ani Witkowski, ani projektant stroju nie popełnili przestępstwa, zatem dochodzenie zostało umorzone.

Przypomnijmy, że Michał Witkowski cieszy się dużym poparciem środowisk lewicowych. Był trzykrotnie nominowany do Paszportu „Polityki” - w 2007 roku został laureatem tej nagrody. Również trzykrotnie został nominowany do Nagrody Literackiej Nike przyznawanej przez „Gazetę Wyborczą”.

PAP

Zespół SlaskiPolska.pl