Remont albo zawieszenie funkcjonowania linii tramwajowej nr 9, a w zastępstwie autobusy - takie ultimatum postawiła prezydent Grażyna Dziedzic spółce Tramwaje Śląskie. Jak donosi portal rudaslaska.com.pl, udało się wypracować kompromis i „dziewiątka” będzie modernizowana.

Kilka dni temu media obiegła informacja o rzekomym planie likwidacji linii tramwajowej nr 9 przez Miasto Ruda Śląska. Jak się dziś dowiedzieliśmy, to nie magistrat wyszedł z taką inicjatywą. Była to odpowiedź na brak działań ze strony spółki Tramwaje Śląskie w kwestii modernizacji linii tramwajowej w Rudzie Śląskiej. W rozmowie z portalem rudaslaska.com.pl wiceprezydent Krzysztof Mejer powiedział:

„Domagamy się modernizacji linii tramwajowej nr 9 na całej jej długości. Linia ta aż prosi się o generalny remont. Podczas gdy w ościennych miastach linia ta została już wyremontowana, u nas jest ona w opłakanym stanie. Ruda Śląska odprowadza niemałe składki, lecz remontu nie może się doczekać. Zarząd spółki tramwajowej kilkakrotnie zmieniał zdanie co do remontu trasy w naszym mieście. Wreszcie prezydent Grażyna Dziedzic dosadnie oznajmiła, że jeżeli nie doczekamy się remontu, będziemy zmuszeni zawiesić ruch tramwajowy na tej linii. Stan torowiska powoduje bowiem duże zagrożenie.”

Ostre stanowisko miasta poskutkowało owocnym spotkaniem władz Rudy Śląskiej z zarządem Tramwajów Śląskich. Prezes spółki zadeklarował, że jeszcze pod koniec tego roku rozpocznie się modernizacja linii na terenie naszego miasta. Zarezerwowano na ten cel 19 mln zł.

Według rudzkiego magistratu, to jednak o wiele za mało, żeby wykonać generalny remont na całej długości trasy linii 9. Żeby go przeprowadzić, potrzeba ponad 60 mln zł. Wiceprezydent Mejer dodał:

„Na początku czerwca ustalono kolejne spotkanie z zarządem spółki, żeby ustalić szczegóły modernizacji. Podczas posiedzenia zastanowimy się także nad pozyskaniem środków na wykonanie całościowego remontu linii tramwajowej. Fragmentaryczne prace nas nie interesują. One nic nie dają.”_

Tak więc jest szansa, że dojdzie do remontu generalnego łączącej Rudę Śląską z Bytomiem, Chorzowem i Świętochłowicami „dziewiątki".

Więcej:

http://rudaslaska.com.pl/i,linia-tramwajowa-9---modernizacja-albo-likwidacja,100,1202036.html