Polscy naukowcy opracowali skuteczny i bezpieczny dla środowiska lek dla pszczół. Chcą go teraz wprowadzić na rynek - możemy przeczytać na łamach Pulsu Biznesu.

Wymieranie pszczoły miodowej to zjawisko rozprzestrzeniające się na skalę globalną. Powodów jest kilka, najważniejsze to stosowanie przez człowieka nadmiernej ilości pestycydów, przejście rolnictwa na tzw. monokultury, czyli wieloletnie uprawianie na danym terenie jednego gatunku roślin, co zmniejsza dostęp owadów do różnorodnych składników odżywczych, a także choroby, w tym nosemoza (choroba sporowcowa).

Wieloletnie prace badawcze nad zachorowalnością pszczół prowadził zespół naukowców z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (UMCS) wspólnie z badaczami z Uniwersytetu Przyrodniczego, również w Lublinie oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W efekcie odkryta została nowa kombinacja ekstraktów, która pomaga w walce z nosemozą. Jak zapewniają jej twórcy, bazuje ona na naturalnych składnikach i jest całkowicie bezpieczna dla pszczół, środowiska naturalnego i dla człowieka.

Produkt leczniczy jest już gotowy. Pozytywnie przeszedł też serię testów. Dr Aneta Ptaszyńska z Zakładu Botaniki i Mykologii Wydziału Biologii i Biotechnologii UMCS zapewnia:

Preparat jest oparty na naturalnych ekstraktach, dzięki czemu - w proponowanych przez nas dawkach - jest nieszkodliwy dla owadów, a także dla ludzi. To istotne, ponieważ przeniknięcie jakichkolwiek jego elementów do miodu mogłoby stanowić zagrożenie dla zdrowia człowieka. W tym przypadku jest wręcz odwrotnie, zastosowane ekstrakty podnoszą odporność pszczół; podobnie mogą działać na organizm człowieka.

Dokładny skład preparatu nie jest jeszcze upubliczniany. Trwają przygotowania do komercjalizacji leku, prowadzone są też pierwsze rozmowy z firmami i przedstawicielami biznesu, zainteresowanymi jego produkcją czy sprzedażą. Skład preparatu został zgłoszony do opatentowania.

Czytaj więcej na http://www.pb.pl/4621568,53651,naukowcy-uchronia-pszczoly?utm_source=copyPaste&utm_medium=referral&utm_campaign=Firefox