Legendarny Hurricane – brytyjski samolot myśliwski, taki jakim latali piloci z Dywizjonu 303 – przyleciał pod Warszawę. Prosto na plan filmu o polskich lotnikach.

Maciej Zakościelny i Piotr Adamczyk grają główne role w filmie pt. „Dywizjon 303”, którego scenariusz powstał na podstawie słynnej książki Arkadego Fiedlera. Reżyseruje Wiesław Saniewski. Zdjęcia rozpoczęły się 10 sierpnia w Drwalewie niedaleko Warszawy. Jak planują twórcy, polska premiera filmu odbędzie się jesienią 2017 r.

Pilotami Dywizjonu 303 byli m.in.: Jan Zumbach, Witold Urbanowicz, Zdzisław Krasnodębski i Czech Josef Frantiszek. Jana Zumbacha gra Zakościelny, a Adamczyk wciela się w Witolda Urbanowicza. Piotr Adamczyk powiedział w związku z tym:

Witold Urbanowicz ps. Kobra. Pseudonim oddaje charakter. W powietrzu atakował znienacka i bardzo stanowczo. Nie był nawet draśnięty, był wyjątkowym asem lotnictwa.

Z kolei reżyser Wiesław Saniewski dodał:

Chcemy opowiedzieć o fantastycznych, pięknych ludziach, którzy w sytuacji dla siebie niezwykłej, poza granicami kraju, walczyli o wolność tego kraju.

Zdjęcia do „Dywizjonu 303” potrwać mają do lipca 2017 r. Będą realizowane w Polsce – w okolicach Warszawy i okolicach Krakowa – a także w Wlk. Brytanii.

Budżet „Dywizjonu 303” to 14 mln zł. Na 110 minut filmu ok. 27 minut przedstawiać będzie walki powietrzne, wygenerowane w komputerze. Widzowie mogą spodziewać się „efektów specjalnych na poziomie światowym”.

/TVP Info/