Głośny film Jana Komasy „Miasto 44” został wyświetlony w niedzielę wieczorem w niemieckiej telewizji publicznej ZDF - Na stronie stacji napisano, że emisja „ma na celu zacieśnienie współpracy TVP i ZDF po tym, jak skrytykowano w Polsce trylogię ZDF +Nasze matki, nasi ojcowie+”.

Niemcy, zapowiadając emisję filmu Komasy - w ZDF pod tytułem „Warschau 44” -, reklamowali go jako produkcję w nowoczesnym stylu młodego reżysera, który opowiada historię ze swojego punktu widzenia i okiem 20-latków.

Okrutne tłumienie Powstania Warszawskiego w 1944 r. przez niemieckie siły okupacyjne jest postrzegane przez wielu Polaków jako najbardziej tragiczne wydarzenie w historii polsko-niemieckiej.

Tylko dzięki wzajemnemu zrozumieniu można wykrywać i zwalczać uprzedzenia. W tym sensie film +Warszawa 44+ jest ważny dla niemieckich widzów (…). To film, który pozwala nam zrozumieć, dlaczego stosunki polsko-niemieckie nie były łatwe i czasem nadal nie są — napisała szefowa redakcji filmów fabularnych Susanne Müller.

PAP/WUj

SlaskiPolska.pl