W sobotę 16 lipca na terenie ośrodka „Pegaz” w Częstochowie odbył się XVI Międzynarodowy Turniej Policji Konnej. Tytuł najlepszej drużyny zawodów zdobyła reprezentacja Komendy Miejskiej Policji w Chorzowie. Indywidualnie zwyciężył jeździec z Czech Libor Zedniček. Zawodom towarzyszył pokaz tresury policyjnych psów służbowych i konkurs „Potęga skoków”.

Zawody rozpoczęły się od rundy honorowej wszystkich uczestników i złożenia meldunku o gotowości do przystąpienia do turnieju przez dowódcę częstochowskich jeźdźców Komendantowi Miejskiemu Policji w Częstochowie podinsp. Sławomirowi Litwinowi. Następnie orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach odegrała hymn państwowy.

tytuł

Jak co roku zawodnicy walczyli o tytuł najlepszego zawodnika oraz najlepszej drużyny. W szranki stanęło 22 zawodników z 11 drużyn konnych policji z Polski, Czech, Węgier i Niemiec, a także zawodnicy ze Straży Miejskiej w Łodzi i Wrocławiu.

tytuł

Turniej poprzedził uroczysty przemarsz delegacji zawodników ulicami Częstochowy i przywitanie drużyn przez organizatorów turnieju w dniu 15 lipca 2016 roku. W przerwie zawodów odbył się pokaz umiejętności policyjnych psów służbowych garnizonu śląskiego, który poprowadził asp. Adam Chmel z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

tytuł

Po przeszło 3 godzinach zmagań, wśród których znalazły się takie konkurencje jak przejście po schodach, szereg ustawionych po sobie przeszkód, skok przez ogień, przejście po pochylni, przejście pod wiszącymi taśmami, postój w bramce akustycznej oraz przepchnięcie beczki, a także skoki i przejazd zawodnika połączony ze strąceniem kręgli pałką służbową, skład sędziowski wyłonił najlepszego jeźdźca i najlepszą drużynę.

tytuł

Tytuł najlepszej drużyny zdobyła reprezentacja Komendy Miejskiej Policji w Chorzowie, drugie miejsce drużyna policji czeskiej z Ostrawy, a trzecie - drużyna Straży Miejskiej z Łodzi.

W kategorii indywidualnej tytuł najlepszego jeźdźca zdobył Libor Zedniček z Ostrawy na koniu Solo Romy, drugie miejsce zajął policjant z Chorzowa - asp. Karol Molęda na koniu Toszek, a trzecie również policjant z Chorzowa – st. post. Michał Porcek na koniu Pikador.

Policjantka z Węgier Klara Sipas-Schmidt otrzymała tytuł "Najlepszej amazonki" i jednocześnie otrzymała najwięcej punktów za styl i grację. W konkursie "Potęga skoku" zwyciężył sierż. szt. Grzegorz Wypchlak z częstochowskiego zespołu konnego.

/slaska.policja.gov.pl/