Białoruś po raz kolejny okazuje się być twardym i skutecznym negocjatorem w relacjach z Rosją. Wszystko wskazuje na to, że udało jej się zmniejszyć o jedną trzecią cenę rosyjskiego gazu. Cena za gaz dla naszego wschodniego sąsiada ma spaść z obecnych 132 dolarów do 100 dolarów za tysiąc metrów sześciennych.

Dziennik „Kommiersant” donosi, że w trakcie konsultacji udało się uzgodnić nową formułę, na podstawie której będzie ustalana cena gazu dla Białorusi. Ma ona opierać się o średnią cenę gazu dla samej Rosji pomnożoną przez współczynnik, który w kolejnych latach będzie stopniowo zmniejszany i tym samym cena błękitnego paliwa będzie spadać.

tytuł

W 2017 roku średnia cena gazu będzie wynosić około 4,05 rubli za tysiąc metrów sześciennych, a wspomniany współczynnik ma wynosić 1,48. W ten sposób cena gazu dla Białorusi w roku 2017 będzie wynosić około 6 tys. rubli za tysiąc metrów sześćiennych. W pozostałych miesiącach 2016 roku gaz będzie dostarczany po sztywnej cenie 6,3 tys. rubli za tysiąc metrów sześciennych.

Nowe zasady ustalania ceny gazu mają jeszcze być zatwierdzone przez władze obu państw. Białoruś spłaci też dotychczasowe zadłużenie wobec Gazpromu oceniane na 300 milionów dolarów.

Więcej:

http://naviny.by/article/20160826/1472194882-rossiya-i-belarus-razvyazali-gazovyy-uzel