Przed nami wielkie zbrojne wydarzenie! W niedzielę, 11 września, na plac Krakowski wjadą flagowe pojazdy Polskiej Armii, czołgi i inne wozy pancerne. Pojawi się także jednostka specjalna Agat i żołnierze 6 Batalionu Powietrznodesantowego!

Na szczęście będzie całkowicie pokojowo. W samo południe rozpocznie się Gliwicki Piknik Militarny promujący miasto, jako jeden z najważniejszych ośrodków przemysłu zbrojeniowego w Polsce. Będzie to również okazja do uczczenia 65. rocznicy istnienia Zakładów Mechanicznych „Bumar-Łabędy” S.A. Piknik na placu Krakowskim rozpocznie się o godzinie 12.00.

Organizatorzy wydarzenia przygotowali szereg ciekawostek prezentujących działalność trzech śląskich spółek Polskiej Grupy Zbrojeniowej: Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Urządzeń Mechanicznych „OBRUM” sp. z o.o. w Gliwicach, Rosomak S. A. w Siemianowicach Śląskich oraz gliwickich Zakładów Mechanicznych „Bumar-Łabędy” SA., w których realizowane jest jedno z najbardziej odpowiedzialnych zadań w historii polskiej broni pancernej – modernizacja czołgów Leopard 2A4 do spolonizowanej wersji 2PL.

Podczas pikniku zobaczymy m.in.: prezentację ciężkich pojazdów pancernych (w tym czołgów i kołowych transporterów opancerzonych), żołnierzy jednostki specjalnej AGAT i 6 Batalionu Powietrznodesantowego z Gliwic oraz eksponaty sprzętu pancernego wykonane przez modelarzy.

W tym roku przypada jubileusz 65-lecia istnienia Zakładów Mechanicznych „Bumar-Łabędy” SA. Sięgająca 1951 roku historia zakładów wskazuje na stały postęp technologiczny widoczny w kolejnych modelach produkowanych czołgów – począwszy od T-34/85, poprzez T-54 i T-55A oraz T-72, a kończąc na flagowym modelu PT-91. Najnowsza propozycja – demonstrator technologii – czołg PT-16 zostanie zaprezentowany uczestnikom gliwickiego pikniku.

Podczas niedzielnej imprezy będzie można z bliska przyjrzeć się flagowym pojazdom Polskiej Armii, które sprawdziły się w szeregu misji pokojowych, prowadzonych w ramach działań sojuszniczych. Rosomak S.A. zaprezentuje KTO – Wóz Rozpoznania Technicznego, Wóz Wsparcia Ogniowego Wilk 120mm oraz wozy rozpoznania ogólno wojskowego. Z kolei OBRUM sp. z o.o. przedstawi Uniwersalną Modułową Platformę Gąsienicową (UMPG). Zaplanowano też konkursy dla odwiedzających. Impreza zakończy się około godziny 19.00.

Na Gliwicki Piknik Militarny zapraszają Miasto Gliwice oraz śląskie spółki wchodzące w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Źródło:

http://dzisiajwgliwicach.pl/imprezy-i-lifestyle/na-plac-krakowski-wjada-ciezkie-wozy-pancerne-gliwice/