Ponad 70 tysięcy ton mieszanki cukru wartego ponad 260 mln złotych zafakturowały fikcyjnie działające firmy. Funkcjonariusze CBŚP z Włocławka rozbili zorganizowaną grupę przestępczą i do tej pory zatrzymali 18 mężczyzn, którzy w sumie usłyszeli 72 zarzuty, związane z wyłudzeniami podatku VAT, praniem pieniędzy i udziałem w zorganizowanej grupie przestępczej. Straty Skarbu Państwa z tego tytułu sięgnęły 36 mln złotych.

Policjanci CBŚP z Włocławka we współpracy z Urzędem Kontroli Skarbowej w Bydgoszczy przyjrzeli się działalności spółek, które handlowały olbrzymią ilością mieszanki cukru z ekstraktem herbaty. Jak ustalili policjanci wśród firm zaangażowanych w przestępczy proceder były zarówno firmy legalne, jak i tzw. firmy – słupy, zakładane tylko na potrzeby przestępcze.

Funkcjonariusze rozpracowali mechanizm działania grupy. Polegał on na fikcyjnym kupnie mieszanki spożywczej cukru z ekstraktem herbaty , który następnie fakturowo był sprzedawany pomiędzy kilkoma polskimi podmiotami. Następnie trafiał do spółki, w której rzekomo następowało jego rozdzielenie na cukier i herbatę. Oba produkty sprzedawano do kolejnych spółek. W tym momencie następowała zmiana stawki podatku VAT.

Mieszanka spożywcza była obłożona stawką 23%, natomiast uzyskany w wyniku segregacji cukier już tylko 8%. Firma rozdzielająca produkt, po jego dalszej odsprzedaży występowała o zwrot różnicy podatku. Następnie cukier poprzez kolejne spółki był sprzedawany za granicę w stawce 0% i podmiot sprzedający występował o zwrot podatku do właściwego urzędu. Cukier wracał do kraju ponownie jako mieszanka.

tytuł

W sprawie funkcjonariusze zabezpieczyli do tej pory tysiące dokumentów księgowych i transportowych. Na podstawie ich analizy policjanci oszacowali, że przez półtora roku przestępcza działalność tych spółek naraziła Skarb Państwa na straty w kwocie ponad 36 mln złotych. Funkcjonariusze ustalili też, że założone na potrzeby karuzeli spółki zafakturowały ponad 72 tysiące ton tej mieszanki spożywczej.

Zatrzymani mężczyźni w wieku od 30 do 60 lat to mieszkańcy województw: kujawsko-pomorskiego, dolnośląskiego, śląskiego i łódzkiego.

W ostatnich dniach policjanci zatrzymali kolejną osobę zamieszaną w ten proceder. 42-letni Krzysztof S. mieszkaniec województwa łódzkiego usłyszał zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy i pomocnictwa do wyłudzenia podatku VAT. Podejrzany będzie podpisywał policyjny dozór, zapłacił również poręczenie majątkowe i ma zakaz opuszczania kraju.

Sprawa ma charakter rozwojowy. Nadzór prowadzi Prokuratura Okręgowa we Włocławku.

CBŚP/jk