Bakteria coli przyczyną skażenia instalacji wodnej w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach, które odkryto w czwartek. Pacjentom oraz personelowi szpitala zapewniono wodę w butelkach.

Piątkowe, planowe zabiegi operacyjne zostały odwołane, o czym pacjenci zostali poinformowani. W placówce wprowadzono zakaz odwiedzin na oddziałach oraz polecono wypisanie do domu pacjentów nie wymagających hospitalizacji. Rzecznik szpitala Wojciech Gumułka powiedział:

Do chwili obecnej nie odnotowano u pacjentów, opiekunów ani personelu żadnych objawów zatrucia ani zachorowania, mogących być skutkiem problemów z wodą.

Bartosz Grzybowski z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecko dodał:

Przyjmujemy ostre przypadki, cały szpital funkcjonuje aktualnie na wodzie butelkowanej. Od czwartku dostarczyliśmy już ponad 5 tysięcy i aktualnie te dostawy także trwają.

Od wczoraj w szpitalu działa sztab kryzysowy. Obecnie trwa tam intensywne czyszczenie sieci wodociągowej. Próbki wody bada także katowicki Sanepid. Bogdan Czapla z katowickiego Sanepidu poinformował:

Woda skażona jest bakteriami grupy coli, dziś rano pobrane zostały kolejne próbki, ale na wyniki trzeba będzie poczekać.

Nie wiadomo także, co było przyczyną skażenia. Pewne jest natomiast, że dotyczy to wyłącznie wewnętrznej sieci budynku.

/TVP Info/